دسترسی سریع
دسترسی سریع
گروه آموزشی مهندسی معماری و شهرسازی
گروه معماری
قدمت معماری به عنوان یک فن برای ایجاد سرپناه، به قدمت تاریخ بشر می رسد اما معماری امروزه در جهان ترکیبی از صنعت ساختمان سازی به علاوه هنر، فلسفه، جامعه شناسی، روان شناسی اجتماعی، اخلاقی، اقتصاد، جغرافیای طبیعی و انسانی، برنامه ریزی و توسعه اقتصادی و علوم طبیعی نظیر زیست شناسی و محیط زیست است. از این رو می توان گفت که رشته معماری به دلیل این خصلت و به ویژه با توجه به ماهیت هنری و نقش مهمی که خلاقیت هنری در آن ایفا می کند اساساً با سایر رشته های مهندسی متفاوت است. در رشته معماری دروسی مانند ترکیب ها، طراحی ها، دروس نظری معماری دروس خاصی هستند که عموماً به شیوه آتلیه ای یا کنفرانس های دانشجویی برگزار می شود. این دانشگاه افتخار دارد که از سال 1389 موفق به اخذ رشته ی معماری جهت پرورش نیروی متخصص در مقطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته شده است.
برخی از شاخه های این رشته در دانشگاه غیاث الدین جمشید کاشانی به شرح ذیل می باشد:
ارائه ی تجهیزات استاندارد برای این رشته یکی از مشخصات بارز این دانشگاه بوده که این تجهیزات شامل، آتلیه های معماری با فضایی مناسب، کلاس های درس مجهز به دستگاه ویدئو پروژکتور، آزمایشگاه ها، کارگاه های کامپیوتر، دوربین های نقشه برداری و همچنین فضاهای مناسب جهت ارائه و ژوژمان آثار می باشد. به دلیل وجود انظباط آموزشی و امکانات فرهنگی رفاهی و همچنین فضای مثبت و استاندارد کارگاهی موجود، استقبال بسیار زیادی از این رشته در دانشگاه به عمل آمده است. اساتید این رشته همگی فارغ التحصیلان دانشگاه های مطرح ملی و بین المللی می باشند که افتخار آموزش در محضر اساتید برجسته ای نظیر دکتر ایرج اعتصام، دکتر علی اکبر صارمی، دکتر عیسی حجت، دکتر حمید ماجدی، دکتر علیرضا عینی فر و.... بهره جسته و کسب علم نموده اند. سیستم آموزش این رشته بر مبنای سیستم آموزشی دانشگاه هنر تهران بوده و  به سبک بوزار برگزار می گردد. سرفصل دروس مطابق با آخرین ویرایش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد و هدف از ارائه دروس اختیاری در جهت پرورش نیروی متخصص کار و آمادگی آزمون نظام مهندسی و موفقیت در آزمون تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های دولتی می باشد. در کلیه ی ترم های این رشته بازدید علمی و همچنین سفر، جزء لاینفک ترم محسوب شده و خاطرات بسیار شیرین همراه با غنای علمی و تجربیات ارزنده ی اساتید برجسته ی دانشگاهی بخشی دیگر از آموخته ها و خاطرات دانش آموختگان و دانشجویان این دانشگاه بوده است. نمایشگاه های آثار معماری در انتهای ترم در لابی دانشگاه برگزار می گردد که چکیده ای از زحمات اساتید و دانشجویان جهت نمایش و رقابت می باشد. از دیگر فعالیت های گروه معماری برگزاری همایش های علمی یک روزه داخلی که به دعوت از اساتید برجسته ی مطرح حوزه های تخصصی مورد نظر صورت می گیرد و همچنین برگزاری مسابقات داخلی نظیر مسابقه عکاسی و... از  دیگر فعالیت های گروه معماری می باشد. دفاعیه طرح نهایی هر ترم در دانشگاه با حضور جمع کثیری از اساتید رشته برگزار می گردد که یکی از دستاوردهای مهم پژوهشی دانش آموختگان و اساتید می باشد. برگزاری دوره های تخصصی نظیر 3D Max و Revit و Auto Cad و... یکی دیگر از خدماتی است که دانشگاه در جهت پرورش نیروی کار حرفه ای پس از اتمام تحصیلات ارائه نموده و بسیاری از دانش آموختگان ممتاز رشته پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه در زمینه کلاس های فوق برنامه مشغول به فعالیت می گردند. این دوره ها جهت ارائه نمودن هرچه بهتر کار پایان ترم و شیت های دروس طراحی برنامه ریزی شده اند که در صورت تمایل دانشجویان در زمان درخواستی آنان تعریف می گردند.
گروه شهرسازی
در دنیای امروز به خصوص کشور ما جمعیت شهری رو به افزایش بوده و همه ساله افراد زیادی از روستاها و شهرستان های مختلف به شهرهای بزرگ تر نقل مکان می کنند. نقل مکان از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ به عوامل متعددی مانند بیکاری، کمبود امکانات، بهداشت، تغذیه، امور تحصیلی و دیگر عوامل وابسته است. به منظور طراحی منظم و توسعه مناسب شهرها به منظور رفع نیازهای اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و اقتصادی جمعیت شهری نیاز به یک ساختار صحیح و درست احساس می شود که بتواند مشکلات شهرها را کمتر کرده و به خوبی پاسخگوی شهروندان باشد. به همین منظور رشته ای تحت عنوان مهندسی شهرسازی ایجاد شده تا افرادی به مطالعه و تحقیق در زمینه مبحث شهرسازی بپردازند و بتوانند با ارائه راه کارهای مؤثر مشکلات شهری را کم کنند. در واقع مهندسی شهر سازی به بررسی و مطالعه تمام عوامل مؤثر شهرسازی مانند ویژگی های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و فیزیکی شهر می پردازد و سعی می کند که تمام این عوامل در یک مجموعه معین و منظم به خوبی کنترل شوند. در کشور ما به دلیل رشد جوامع شهری به مهندس های شهرسازی به شدت نیاز بوده و به همین دلیل سال ها است که در ایران این رشته راه اندازی شده و اقدام به تربیت متخصصان مختلف در این رشته کرده است.
این رشته در سال 1394 در دانشگاه راه اندازی شد در مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته شهرسازی
یکی از افتخارات گروه شهرسازی داشتن دانشجویان مستعد، ساعی، کوشا و با انگیزه است و داشتن اساتیدی که پیوسته در جهت ارتقاء کیفی و آموزشی و پژوهشی دانشجویان می کوشند. این رشته در کنار رشته ی معماری تلاش دارد تا به کلیه ی خواسته های دانشجویان جامع عمل بپوشاند. کلیه ی فعالیت هایی که در گروه معماری بدان اشاره شد در گروه شهرسازی نیز برنامه ریزی و اجرا می گردد. افرادی که قصد دارند وارد رشته مهندسی شهرسازی شوند باید به خاطر داشته باشند که این رشته به شدت اجرایی بوده و به صورت مداوم باید با افراد مختلف سر و کار داشت به همین دلیل اگر از روحیه تیمی برخوردار نیستید و یا نمی توانید در قالب گروه فعالیت کنید این رشته برای شما مناسب نخواهد بود. علاوه بر آن کسی که در رشته مهندسی شهرسازی فعالیت می کند باید علاوه بر کسب دانش لازم در این رشته از اطلاعات عمومی زیادی برخوردار باشد تا بهتر بتواند در تصمیم های مهم شهری بهتر عمل کرده و تأثیر گذار باشد. اگر قصد دارید در این رشته مشغول به تحصیل شوید به خاطر داشته باشید باید با مفاهیم زیبا شناسی و هنر نیز آشنا باشید تا بتوانید یک فضای زیبا و غنی در شهر خلق کنید. افرادی که به عنوان مهندس شهرسازی فعالیت می کنند باید قدرت آنالیز و تحلیلی قوی داشته و در زمان های مناسب بهترین تصمیم را اخذ کنند. امروزه یکی از مهم ترین دانش هایی که هر فردی باید به خوبی فراگیرد دانش کامپیوتر و کارکردن با نرم افزارهای مختلف است. مهندسی شهرسازی از این مقوله جدا نبوده و افرادی که در رشته مهندسی شهرسازی فعالیت می کنند باید با نرم افزارهای مختلف رشته های معماری، عمران و شهرسازی آشنایی داشته باشند.
به امید موفقیت و بهروزی تمامی دانشجویان و فرزندان ایران زمین